Rozcięgno, moje rozcięgno

Rozcięgno, moje rozcięgno

Poprzedni artykuł opisywał moje problemy z kontuzją. Nieco trudna sprawa, jednak w pewnym sensie udało mi się poradzić sobie z rozcięgnem. Rozumiem, że każdy, chciałby zlikwidować swój problem. Niekiedy jednak sprawa zaszła tak daleko, że może być już za późno.

Z rozcięgnem jest pewien problem. Jeśli sprawa faktycznie zajdzie za daleko, ból będzie nie do usunięcia. Dlatego warto reagować już na samym początku. Ból będzie się tylko nasilał – znam to z autopsji.

resizedimage265265-Plantar-FasciitisKilka kroków, przez które należy przejść, aby zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować ból. Podstawą jest poprawna diagnoza. W tym wypadku najczęściej udajemy się do znanego i dobrego ortopedy. Jednak tutaj, możemy spotkać się z długą koleją lub wysoką ceną. Naprawdę warto – prześwietlenie zweryfikuje, czy nie w naszej pięcie nie powstała już ostroga.

Sam pominąłem ten krok i od razu udałem się do fizjoterapeuty. Dlaczego? Dobrze wiedziałem, co mi dolega. A jako Poznaniak patrzę na pieniądze. 🙂 Wybierając taką drogę warto znaleźć specjalistę. Ja szukałem według jednego kryterium – fizjoterapeuta musi biegać. Dlaczego? Uznałem, że taka osoba zrozumie mnie oraz moje potrzeby. Biegacz musi biegać i każda doba bez endorfin jest katorgą.

Sam z siebie przerwałem trening, wierząc, że to mi pomoże. Pierwsza wizyta u Michała (Smart Therapy) wyprowadziła mnie z tego błędu. Biegaj, tylko zmień trening! Pierwszym elementem wizyty u fizjoterapeuty jest wywiad, który przeprowadza specjalista. Poznaje Cię, poznaje Twoje zwyczaje sportowe, szuka błędów w treningu.

feet-830503_640Powrót do sprawności to pasmo bólu, który przysparzasz sobie na zmianę z Twoim fizjoterapeutą. Terapia składa się z ćwiczeń, które jesteś w stanie zrobić sam oraz masażu głębokiego. Cóż, słowo masaż kojarzy się nam raczej z czymś przyjemnym. Nie w tym przypadku. Michał zna się na tym, co robi wiec każda wizyta i każdy masaż sprawiał, że czułem się coraz lepiej. Jednak w trakcie masażu wgryzałem się w kozetkę. A nawet momentami miałem wrażenie, że łzy pociekną mi po policzkach. Masaż rozcięgna – piekielny ból. Polega na rozbiciu zrostów, które powstały wzdłuż włókien rozcięgna. Dopóki palec Michała nie trafił na zrost, można było powiedzieć, że masaż był przyjemny.

Jako że powodem kłopotów z rozcięgnem są zwykle problemy z powięzią łydki, dobry fizjoterapeuta zajmie się także nią. W moim przypadku tak było. W łydce również nagromadziło się wiele zrostów, które należało rozbić. Męczę się z tym do tej pory, ale już samodzielnie. Cóż masaż głęboki łydki również jest dość skuteczną metodą. Metoda skupia się, na przywróceniu prawidłowego stanu mięśni oraz tkanki łącznej. Dotyczy to głębokich warstw mięśni. Bardzo skuteczna właśnie w przypadku przewlekłych napięć mięśni. Dlatego wykorzystuje się go do rozluźnienia mięśniowo–powięziowego. Specjalista trafia na zrost, przyciska i czujesz ból. Makabra! Czujesz się, jakby fizjoterapeuta cały położył się na Twojej nodze. Okazuje się jednak, że to tylko palec… Masakra!

Jednak kilka wizyt i jesteś taki do pobiegania!

O tym co robiłem samodzielnie, dowiecie się z kolejnego wpisu. Poczekajcie więc, bo warto

Filip

Published byFilip

Biegam coraz dalej, coraz więcej. Pracuję w fajnej firmie, gdzie robię to co lubię i pomagam innym, aby żyli w zdrowiu i szczęściu! Czego chcieć więcej?

No Comments

Post a Comment

Facebook
Instagram