Pięć powodów, aby zacząć biegać

Pięć powodów, aby zacząć biegać

Jasne że każdy ma swoje powody, aby zacząć biegać. Jedni chcą chudnąć, inni chcieliby zacząć robić prowadzić zdrowszy tryb życia. Cóż, każdy powód jest dobry. Jeśli o mnie chodzi to powody już znacie. Jako motywator napiszę coś o tym, dlaczego warto biegać.

Zdrowie

Cóż więcej powiedzieć? Słowo „zdrowie” jest dość wymowne. Bieganie sprawi, że będziesz czuć się lepiej. Zmniejszy się poziom cholesterolu w twoim organizmie. Rozruszanie mięśni, zwiększenie objętości płuc, dotlenienie organizmu, czy lepszy sen. Ma dobry wpływ na serce. Jak? Standardowo serce wykonuje około 80 uderzeń na minutę. Gdy już wejdziecie w rytm regularnego biegania, ilość uderzeń znacznie się zmniejszy. A jak mówią badania, wolniejsze bicie serca = dłuższe życie. Obniżenie tętna o kilkanaście uderzeń, pozwoli nam zaoszczędzić kilkaset uderzeń każdego dnia. Resztę odkryjecie sami po pierwszych kilku biegach.

Czas na przemyślenia

Mówi się, że jeśli nie rozwiążesz problemu w czasie przebiegnięcia półmaratonu, jest nierozwiązywalny. Prawda! Wielokrotnie większość moich codziennych problemów rozwiązywałem podczas tych prawie 2 godzin treningowych. Każdy trening to czas na nowe przemyślenia. Wierzcie mi, przez ten czas miałem już kilkanaście pomysłów na nowe biznesy. W sumie na pomysł prowadzenia bloga też wpadłem podczas biegania.

Podziw innych

12369169_987201154659446_6143635731640517679_nKurczę trochę to puste i narcystyczne, ale też fajne. Szczególnie kiedy ludzie są pełni podziwu, gdy przebiegasz kolejny półmaraton, maraton czy nawet zwykłą piąteczkę lub dyszkę. Te wszystkie „łaaaał – ja bym nie przebiegł nawet kilometra” sprawiają, że czujesz się fajnie. Może nawet trochę lepszy od innych. Biega coraz więcej ludzi, jednak nadal jest to niewielka część całej populacji. Dlatego, kiedy mówisz, że przebiegasz kilkadziesiąt kilometrów tygodniowo, dla innych są to liczby wręcz kosmiczne. Szczególnie kiedy ich ruch ogranicza się do podróży z kanapy przed komputer.

Antydepresant

Jak to? Cóż jest to dość proste do wyjaśnienia. Bieganie dostarcza organizmowi endorfin. Te z kolei są hormonami szczęścia. Co tu więcej mówić? Różne źródła mówią, ze nawet kilkadziesiąt minut aktywności fizycznej zmniejsza skłonności depresyjne. Jednak nie chodzi tutaj jedynie o hormony. Bieganie daje czas na przemyślenia, daje  możliwość rozwiązywania swoich problemów, o czym już pisałem. Co ważniejsze, daje możliwość oczyszczenia umysłu z niepotrzebnych bzdetów, które go zaśmiecają.

Zadowolony, zdziwiony, zmęczony?
Utrata wagi

To chyba jeden z najważniejszych argumentów. Wielu biegaczy właśnie dlatego decyduje się na wejście w ten sport. Regularne bieganie z całą pewnością doprowadzi do zmniejszenia masy ciała. Prawda jest taka, że praktycznie każda forma aktywności fizycznej do tego doprowadzi. Jednak, jak wiadomo podczas biegania spalisz znacznie więcej kalorii aniżeli podczas spaceru.

Można znaleźć więcej powodów, aby zacząć biegać jednak po co? Artykułów na ten temat są setki, o ile nie tysiące. Jednak może to właśnie moje kilka argumentów przekona chociaż kilka osób.

Moja mina mówi sama za siebie 🙂

Filip

Published byFilip

Biegam coraz dalej, coraz więcej. Pracuję w fajnej firmie, gdzie robię to co lubię i pomagam innym, aby żyli w zdrowiu i szczęściu! Czego chcieć więcej?

1 Comment

Post a Comment

Facebook
Instagram