Bierz przykład z bardziej doświadczonych

Bierz przykład z bardziej doświadczonych

Może wydawać się, że biegacz amator nie jest tak dużym autorytetem wśród innych, aby pomóc w rozpoczęciu przygody z bieganiem. Nic bardziej mylnego. Każdy kiedyś zaczynał, każdy się wdrażał, każdy męczył się podczas swoich pierwszych kilometrów. Dlatego rady od bardziej doświadczonych biegaczy mogą okazać się na wagę złota!

Sam nigdy nie spodziewałem się, że kiedykolwiek będę mógł pomóc jakiemuś początkującemu. Nie liczę taty, którego bardziej motywowałem, aniżeli pomagałem w ustalaniu planów czy rodzajów treningu. Życie potoczyło się tak, że w ciągu tygodnia zgłosiła się do mnie dwójka zainteresowanych. Czyżbym kogoś zmotywował swoim grafomaństwem? No tak wyszło. Nie będę ukrywał, że jestem całkiem zadowolony. Dlaczego? Lubię pomagać innym. Szczególnie w czymś, o czym mam jakiekolwiek pojęcie.

Dlaczego warto czerpać od bardziej doświadczonych?

Przebiegnięte kilometry

DSC_0191Doświadczenie biegacza liczą przebiegnięte kilometry. Treningi, godziny, kilometry to wszystko sprawia, że wiemy coraz więcej. Każdy trening rozwija, kształtuje i daje doświadczenia.

Przebyte kontuzje

Każdy biegacz ma za sobą kontuzje. W wielu przypadkach są one wynikiem błędów. Przebyte kontuzje bogacą wiedzę. Jeśli któraś z kontuzji już się przytrafi, zwykle wiemy już jak im zapobiegać. Dlatego nie wrócą. Dzięki temu, początkujący biegacz może zapobiec wszystkim kontuzjom swoim towarzyszy i mentorów. Niejedna wizyta u fizjoterapeuty jest już za nimi, więc różne triki nie są im obce. Tylko głupiec by nie chciał z tego skorzystać. Osobiście nie znam żadnego biegacza, który nie miałby problemów z bieganiem. Kontuzje raczej miał każdy. Zapytaj, a może sam unikniesz przerwy w bieganiu.

Przetestowany sprzęt

Buty, kurtki, słuchawki, rękawki kompresyjne, czy nawet skarpetki. Jasne, że każdy potrafi sam się ubrać. Jednak niektóre produkty mogą mieć wady, z którymi ty nie musisz się spotkać. Wyobraź sobie, że koszulka, którą chcesz kupić, okazuje się słaba. Ociera suty albo średnio odprowadza pot. Miło z Twojej strony, jeśli poinformujesz o tym kolegów biegaczy. Może ktoś ma w planie kupić ten sam model. Oszczędzisz mu trochę kasy. Sam też możesz zostać ostrzeżony. Całkiem fajna sprawa.

Zaliczone zawody

DSC00962Nie wiesz, co może wydarzyć się podczas zawodów? Cóż, może wydarzyć się wszystko. Warto wiedzieć, że przed samym startem raczej nie powinieneś wpieprzać naleśników z dżemorem, albo ciężkiego omletu z dziesięciu jajek. No cóż, to grozi rzyganiem za krzakami, albo hardkorową zgagą, kolką czy innymi dolegliwościami. Chciałbyś chyba poznać tajniki tego, jak uchronić się od sraczki w czasie biegu. Trochę milszy przykład — odwodnienie. Dla mnie niezwykle pożyteczna okazała się rada dotycząca żeli energetycznych. Nie lubię, kiedy zaklejają paszczę, a zdarzają się takie.

Sami wiecie, o co chętnie zapytalibyście bardziej doświadczonych biegaczy. Przecież po to szukacie informacji w Internecie. Weźcie przykład z moich „podopiecznych” (hahahahahaha!!), odezwijcie się do kogoś z większym doświadczeniem!

Filip

Published byFilip

Biegam coraz dalej, coraz więcej. Pracuję w fajnej firmie, gdzie robię to co lubię i pomagam innym, aby żyli w zdrowiu i szczęściu! Czego chcieć więcej?

3 komentarze

 • Piotr

  13 kwietnia 2016 at 09:58 Odpowiedz

  Rzecz w tym, że czasem bardziej doświadczeni biegacze też się mylą. Ba, trzeba rozpoznać takiego doświadczonego biegacza. I nic nie zastąpi użycia swojej głowy i konfrontowania opinii jednego biegacza z opiniami innych.
  Ja wiele się nauczyłem od Kolegów Biegaczy, gdy zaczynałem. Jednocześnie czytałem i sprawdzałem na sobie.
  Za to w przykładzie przeciwnym koleżanka załatwiła swoje marzenia o maratonie słuchając się pseudo-eksperta.

  Co do kontuzji:
  1) Biegam szósty rok, miałem jedną kontuzję (całe kilka dni bez biegania) i 2-3 przeciążenia. Znam inną osobę, która ma podobnie. Zatem da się biegać bez prawie kontuzji.
  2) Mam poważny dylemat, czy osoby, które mają kontuzję powinny być brane pod uwagę za wzór.
  Tak, jeśli wyciągnęli wnioski i znaleźli przyczyny. Co mi po tym jak leczyć kontuzję, jeśli nie wiem co było przyczyną.
  A jeśli dana osoba ma powracające kontuzje, to przecież jaki to autorytet? IMO żaden. Bo wniosek jest prosty: nie potrafi tak biegać, aby nie mieć kontuzji. W końcu bieganie jest zdrowe. Chyba, że ktoś ma inne podejście ale to jego osobista sprawa 🙂

  pozdrawiam serdecznie
  Piotr

  View Comment
 • profesjonalne usługi cnc

  1 maja 2017 at 23:14 Odpowiedz

  Tekst wartościowy, wiele wnoszący. Będę częściej zaglądać na
  stronę.

  View Comment
 • biżuteria artystyczna

  6 maja 2017 at 03:39 Odpowiedz

  Czy tekst jest wartościowy i wiele wnosi? Nie wiem.
  Ale jest bardzo ciekawy i dobrze napisany.

  View Comment

Post a Comment

Facebook
Instagram